Съставки

1 цяло пиле ( препоръчвам от совбодни пасища)
2-4 моркова
1 глава стар лук или 1 стрък праз
1/4 малка глава целина
150 гр. масло
1/2 с.л. мед
Подправки: пушен червен пипер, сол
Пресни подправки: розмарин, салвия, мащерка
Други: алуминиево фолио за печене

Стъпка по стъпка

1.1) Измийте и подсушете пилето.
2.2) Поръсете го със сол и черен пипер.
3.3) Намажете го с масло, което сте извадили предварително от хладилника и е омекнало.
4.4) Сложете няколко кубчета масло и пресни билки в кухината на пилето. Подходящи са розмарин, мащерка, салвия, дръжки от магданоз.
5.5) Нарежете на кубчета малко целина, моркови и лук (какъвто има според сезона). Сложете ги в тава и овкусете със сол.
6.6) Сложете пилето при зеленчуците и добавете вода, колкото да покрие дъното. Покрийте с алуминиево фолио и сложете във вече загрята фурна на 200ºС.
7.7) Разтопете малко масло с лъжичка мед и малко пушен червен пипер. С тази смес ще намажете пилето накрая, за да се получи хрупкава и запечена коричка.
8.8) След 30-ина минути махнете алуминиевото фолио. Продължете да печете на същите градуси, като от време на време заливате пилето със сока, който то пуска.
9.9) След още 30 минути извадете пилето и го намажете с разтопеното масло.
10.10) Печете още 15-ина минути или докато хване коричка, която ви изглежда достатъчно апетитно.
11.11) Когато пилето е готово, го извадете от фурната и го покрийте с алуминиево фолио. Преди да сервирате, оставете да изстине за 10-15 минути.
Как да изпечем цяло пиле на фурна със златиста коричка?

С тази рецепта ще ви покажа как да приготвите цяло печено пиле с апетитна коричка без особени усилия. Има няколко стъпки, които ще ви гарантират успех на 100%. Независимо на какво ниво са готварските ви умения, ако следвате стъпките, няма какво да се обърка.

Ето и няколко съвета:

  • Препоръчвам да използвате свободно отгледано пиле.
  • Времето за изпичане варира според грамажа, но средно е 40-50 минути на килограм пиле. Т.е., ако пилето е 1.5 кг, ще го печете час-час и половина.
  • Ако печете петел, може да увеличите времето, защото месото е по-жилаво.
  • Въпреки че има изключително много рецепти, в които кухината на пилето се пълни с различни продукти, аз препоръчвам да слагате само билки, лимон или други добавки, които ще придадат аромат. Когато кухината е празна, процесът на печене е много по-пълноценен.
  • Някои пилета имат дробчета и други субпродукти в кухината. Проверете предварително и ако е така, задължително ги извадете. Може да ги нарежете и сложите отстрани в тавата, за да пуснат бульон.
  • За да е по-крехко месото, съветвам да не го приготвяте току-що извадено от хладилника. По-добре е да го оставите на стайна температура за час-два, за да се отпусне. Също така, когато пилето вече е изпечено, го оставете да поизстине. Разбира се, ако нямате търпение да опитате, не е фатално и да го консумирате веднага.

Leave a Reply

Your email address will not be published.